Zespół Szkół Specjalnych nr 1
w Zielonej Górze
Szkoła
Galeria
Edukacja
Samorząd Uczniowski
Klub Wolontariusza
Projekty Unijne
Plan Lekcji / Dla rodziców
Dla pracowników
Kontakt
Projekty Unijne
   W dniach 2 – 6  i 16 - 19 czerwca 2014 roku po raz kolejny organizujemy polsko-niemieckie wymiany uczniów naszej szkoły z uczniami szkoły z miejscowości Olbersdorf. Tematem przewodnim spotkań są „Warsztaty twórcze”. Uczniowie będą rozwijali swoją sprawność manualną i umiejętność samodzielnego wykonywania przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych, takich jak etui na telefon komórkowy z filcu, biżuterię z kamieni półszlachetnych. Wezmą również udział  w odbywających się codziennie zajęciach hipoterapii, kinezyterapii i gimnastyki w wodzie. Odwiedzą także „Krainę Słodkości”, w której zapoznają się z procesem technologicznym wytwarzania cukierków i lizaków oraz samodzielnie wykonają ulubione słodycze. Zaplanowano również zwiedzanie zielonogórskiej Starówki i Palmiarni. Uczestnicy projektu odwiedzą także naszą szkołę. Wieczorami uczestnicy wezmą udział w zajęciach integracyjnych i wspólnych zabawach.
W projekcie weźmie udział dwudziestu uczniów naszej szkoły oraz dwudziestu ze szkoły z Olbersdorf.

Anna Bykowska, Renata Stelmaszczyk
Projekt współfinansowany jest ze środków Fundusz Małych Projektów Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" i Euroregionu Neisse e.V. w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013 i budżetu państwa.W ramach naszej współpracy ze szkołą partnerską w Cottbus spotkaliśmy się na kolejnym obozie wymiany uczniów. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był „Taniec i ruch”. Warsztaty  przeprowadzone były 9 - 16 czerwca 2014 r. w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie.
Zajęcia miały charakter warsztatowy, podczas ich trwania uczestnicy poznali nowe tańce ludowe, folkowe i integracyjne. Zwiedzaliśmy także Zieloną Górę. Wieczorami odbywały się spotkania integracyjne, ogniska i dyskoteki.

Elżbieta Owsińska

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży i budżetu państwa.

 

   W poniedziałek 02 września 2013 r. rozpoczyna się wymiana uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze i Friedrich-Frobel-Forderschule w Zittau.
Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy. Warsztaty będą przebiegały pod hasłem "Rozwijamy nasze zainteresowania". Uczestnicy projektu będą brali udział w zajęciach z zakresu ergoterapii, która jest uznaną formą rehabilitacji. W ramach tych zajęć będą przygotowywać samodzielnie wybrane potrawy. Zaplanowano również zajęcia rozwijające nowe, atrakcyjne formy aktywności fizycznej takie jak np. gra w kręgle, mini golfa i  zawody jeździeckie.
Zaplanowano również zwiedzanie zielonogórskiej Starówki.
Codziennie odbywać się będą zajęcia rehabilitacyjne – hipoterapia, kinezyterapia i gimnastyka na basenie.
Wieczorami zaplanowano spotkania integracyjne i zabawy terenowe.
Spotkanie odbywa się po raz pierwszy z nowym partnerem z Zittau.
 
Drugie spotkanie, dla kolejnej grupy dzieci i młodzieży z obu szkół odbędzie się w dniach 14 – 18 października  2013r., a jego uczestnicy będą realizować takie same działania jak grupa „wrześniowa”.
Renata Stelmaszczyk
 
Projekt współfinansowany jest ze środków Fundusz Małych Projektów Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" i Euroregionu Neisse e.V. w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013 i budżetu państwa.
W ramach naszej współpracy ze szkołą partnerską w Cottbus w bieżącym roku szkolnym odbędą się dwie wymiany dla uczniów .
Tematem przewodnim tegorocznych spotkań są „Warsztaty rękodzieła użytkowego”.
 
Warsztaty zostaną przeprowadzone w dwóch terminach – 10 – 17 maja 2013 r. i 06 – 12 czerwca 2013 r. w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie.

W piątek 10 maja 2013 r. rozpoczyna się obóz dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze i Spreeschule w Cottbus. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy podczas którego uczestnicy poznają nowe, atrakcyjne techniki artystyczne i będą mieli okazję samodzielnego wykonywania różnych przedmiotów użytkowych.
Uczniowie zostaną zapoznani między innymi z takimi technikami jak np. filcowanie, decupage czy scrapbooking. Będą również projektować i wykonywać przedmioty użytkowe z półfabrykatów, ozdoby i dekoracje za pomocą poznanych technik.
Zostaną również poprowadzone warsztaty pod hasłem „Wiele twarzy skrzydeł i oczu”.
Zaplanowano również zwiedzanie zielonogórskiej Starówki, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz lekcję muzealną połączoną z konkursem „Inspiracje muzealne”.
Codziennie odbywać się będą zajęcia rehabilitacyjne – hipoterapia, kinezyterapia i gimnastyka na basenie.
Wieczorami odbywać się będą spotkania integracyjne, ogniska, dyskoteki i zabawy terenowe.
Spotkanie zakończy się 17 maja 2013 r.
 
Drugie spotkanie, dla kolejnej grupy dzieci i młodzieży z obu szkół odbędzie się w dniach 06 – 12 czerwca 2013r., a jego uczestnicy będą realizować takie same działania jak grupa „majowa”.

 
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży i budżetu państwa.
 
 
„ Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwindendurch gemeinsame Investition in die Zukunft“W dniach 10.09.2012 r. - 17.09.2012 r. w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie k. Zielonej Góry odbyła się wymiana uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1  w Zielonej Górze i Spreeschule w Cottbus.

Temat przewodni tegorocznych spotkań to:
"ROZWIJAMY NASZE ZAINTERESOWANIA".

Uczestnicy projektu przed południem brali udział w zajęciach z zakresu ergoterapii. W ramach tych działań  przygotowywali samodzielnie wybrane potrawy, desery, sałatki i napoje.  Ergoterapia jest jest uznaną formą rehabilitacji, Uczestnicy  poprzez nowe formy działania poznają sposoby samodzielnego przygotowywania potraw umożliwiające wykorzystanie ich w życiu codziennym dającym wzrost poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości. Wszystkie planowane działania były dostosowane do możliwości psychofizycznych uczestników.
Drugim zaplanowanym cyklem działań było poznawanie nowych form aktywności fizycznej. W ramach projektu zapoznano uczestników z zasadami gry w mini golfa i kręgle. Ponadto zorganizowano rozgrywki pig-ponga, sprawnościowych zawodów sportowych i jeździeckich.

Popołudniami prowadzone będą specjalistyczne zajęcia terapeutyczne  - hipoterapia, kinezyterapia i gimnastyka w wodzie.

Zaplanowano również Dzień Niemiecki na każdym z dwóch obozów, podczas którego uczestnicy  zapoznają się z elementami kultury niemieckich sąsiadów.
Projekt jest w całości skierowany do osób niepełnosprawnych a jednocześnie formą rozszerzenia zakresu ich rehabilitacji o nowe formy aktywności.
Celem spotkań jest nabycie nowych umiejętności poprzez zaplanowane działania co przyczyni się do podniesienia aktywności fizycznej, sprawności manualnej, wzrostu samodzielności, rozwijania kreatywności, posługiwania się podstawowym sprzętem w gospodarstwie domowym, umożliwi również młodzieży niepełnosprawnej zaspokojenie potrzeby samorealizacji i wzrostu poczucia własnej wartości.
Uczestnicy projektu przed południem będą brali udział w zajęciach z zakresu ergoterapii. W ramach tych działań będą przygotowywać samodzielnie wybrane potrawy, desery, sałatki napoje.

Projekt  jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów
i Projekty Sieciowe Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr oraz Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży i budżetu państwa.   W dniach 10-17 czerwca i 10-17 września 2010 odbyły się w Przylepie obozy w ramach wymiany polsko – niemieckiej, na których spotkali się uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze i Spreeschule Cottbus. Nasze obozy przebiegały pod hasłem „W zgodzie z przyrodą”. Wspólnie zwiedzaliśmy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz leśniczówkę w Jeziorach Wysokich, gdzie poznaliśmy ciekawe, rzadkie odmiany roślin. W Muzeum Bociana Białego w Kłopocie mieliśmy okazję podglądać bociany w gniazdach. Na zajęciach w Miejskim Centrum Edukacji Ekologicznej poruszaliśmy zawsze i wszędzie aktualny temat segregacji śmieci. Popołudnia spędzaliśmy intensywnie na sportowo – basen, gimnastyka i hipoterapia. Organizowaliśmy też „ekologiczne” zajęcia plastyczne – uczniowie sklejalii dekorowali torby z papieru i materiału, tworzyli naszyjniki ze sznurka i skóry, bociany z papieru, kwiaty z masy solnej i gliny. Znalazł się też czas na ognisko i dyskotekę. Tak intensywnie spędzony tydzień minął bardzo szybko, więc wszystkim żal było rozstawać się i wracać do domów.


liczba odwiedzin strony od 20 grudnia 2012 roku


Szkoła
Galeria
Edukacja
Samorząd Uczniowski
Klub Wolontariusza
Projekty Unijne
Plan Lekcji / Dla rodziców
Dla pracowników
Kontakt