Nasz patron

PATRON

W  2011r. podjęliśmy działania, których celem było nadanie szkole imienia. Zależało nam, aby patronem naszej placówki została postać znana i lubiana przez dzieci i młodzież.W anonimowej ankiecie uczniowie, rodzice oraz nauczyciele  zdecydowali, że patronem naszej szkoły zostanie Hans Christian Andersen. W ten sposób od jesieni 2012 r. duński baśniopisarz towarzyszy nam każdego dnia.Zainteresowania uczniów twórczością tego pisarza nie kończą się tylko na czytaniu i omawianiu jego utworów. Każdego roku w kwietniu obchodzimy „Dni Patrona”, podczas których organizowane są cykliczne imprezy i konkursy, m.in.:

  • „Międzyszkolny konkurs Znajomości Baśni Hansa Christiana Andersena”
  • Przegląd Dziecięcej Twórczości Teatralnej „O cylinder Pana Andersena”
  • „Dyktando z Andersenem”
  • Turniej Wiedzy o Baśniach Andersena „Jeden z Dziesięciu”
  • „Rodzice czytają Andersena”
  • „Pomóż dziewczynce z zapałkami!” – zbiórka gier, zabawek, materiałów plastycznych dla oddziału dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze
  • „Przerwa z Andersenem”

Życie i twórczość

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 r. w mieście Odense, które leży na wyspie Fionii w Danii. Jego rodzice, Hans i Anne Marie należeli do najbiedniejszych mieszkańców Odense. Ojciec Hansa Christiana był bardzo pracowitym i skromnym człowiekiem. Umiał czytać i pisać, czytał dzieła wybitnych pisarzy angielskich m.in. Szekspira. Starał się przekazać swojemu synowi wiarę w siebie, w człowieka i jego możliwości intelektualne. Matka Hansa nie umiała ani czytać, ani pisać. Była osobą religijną i bardzo przesądną.  Gdy Hans Christian miał 11 lat umarł jego ojciec.  W wieku 14  lat Hans Christian opuścił dom rodzinny i wyjechał do Kopenhagi. Tam zaczął szukać dla siebie jakiegoś zajęcia. Chciał występować w teatrze, próbował zostać baletmistrzem, śpiewał w chórze. Jednak w 1822 roku musiał pożegnać się z karierą aktorską; był złym aktorem, złym śpiewakiem, tańczyć nie potrafił. Mieszkał w coraz gorszych warunkach, ale nigdy się nie skarżył. W ciągu dnia czytał książki pożyczone od uniwersyteckiego bibliotekarza.  W wieku 17 lat rozpoczął naukę w drugiej klasie Szkoły Łacińskiej. Pieczę nad jego kształceniem od tej pory miał najbardziej wpływowy Duńczyk Jonas Collin. Rok 1835 jest momentem, w którym Andersen zostaje uznany jako powieściopisarz oraz ukazują się drukiem pierwsze baśnie, które w pierwszym wydaniu miały tytuł: „Baśnie opowiedziane dzieciom”. Andersen staje się sławny w Danii, a zaraz potem w Niemczech, Anglii, Holandii, Francji, Włoszech, USA. Hans Christian  Andersen nie założył własnej rodziny. W wielu baśniach w osobach głównych postaci przedstawił samego siebie. Za najbardziej autobiograficzną baśń uważa się „ Brzydkie kaczątko”. Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku. Książki Andersena zostały przetłumaczone na około 126 języków. Baśnie są w dalszym ciągu drukowane, wystawiane w teatrach i ekranizowane w wielu krajach. Andersena czytają wszyscy – dzieci i dorośli na całym świecie, wszędzie tam, gdzie kocha się stokrotki, słowiki, róże, łabędzie i  motyle.