Współpraca z partnerską szkołą z Cottbus

„Spotkanie z językiem – Begegnung mit der Sprache”

23 października 2019 roku w naszej szkole po raz czwarty odbyło się  „Spotkanie z językiem – Begegnung mit der Sprache”. Gościliśmy  uczniów ze Spreeschule Cottbus oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sulechowie. Uczestnicy spotkania wzięli udział w grach integracyjnych oraz językowych, podczas których poznawali słownictwo o tematyce kulinarnej. Następne „Spotkanie z językiem” już w  przyszłym roku. 

Spotkanie zostało współfinansowane przez Miasto Zielona Góra, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Upośledzonych „Tacy Sami”.

***************************************

7 IINTEGRACYJNY TURNIEJ POLSKO – NIEMIECKI W BOCCIA

W poniedziałek 13 maja odbyły się polsko – niemieckie zawody z boccia. Oprócz drużyn z naszej szkoły w zmaganiach uczestniczyli również zawodnicy z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Zielonej Góry oraz uczniowie ze szkoły partnerskiej w Cottbus. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.

„RAZEM DLA PSZCZÓŁ”

W środę 7 maja 2019 r. spotkaliśmy się z naszymi kolegami ze szkoły partnerskiej z Cottbus, by wspólnie zastanowić się, jak pomóc pszczołom  i owadom dziko-pylącym. Wzięliśmy udział w zabawach integracyjnych i językowych, a także powiesiliśmy na drzewie taki oto hotel dla owadów:

III SPOTKANIE Z JĘZYKIEM – BEGEGNUNG MIT DER SPRACHE

17 października 2018 roku odbyło się w naszej szkole trzecie już „Spotkanie z językiem – Begegnung mit der Sprache”. Gościliśmy  uczniów z naszej szkoły partnerskiej Spreeschule Cottbus. Uczestnicy spotkania wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych oraz językowych, podczas których poznawali słownictwo związane z ubraniami i modą. Następne „Spotkanie z językiem” już w  przyszłym roku. 

Spotkanie zostało współfinansowane przez Miasto Zielona Góra, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Upośledzonych „Tacy Sami„.

 
” Poznajemy nasze okolice”– obozy dla uczniów niepełnosprawnych, pod takim hasłem odbyły się 2 obozy polsko- niemieckie. Pierwszy obóz został przeprowadzony od 30.05- 06.06.2018r. drugi odbędzie się od 17.09-24.09.2018r.
Od wielu lat współpracujemy ze szkołą SPREESCHULE w Cottbus a coroczne spotkania uczniów obu szkół są zawsze atrakcyjne i stanowią okazję do poszerzania kontaktów i współpracy.
Celem projektu ” Poznajemy nasze okolice” jest codzienna rehabilitacja/ hipoterapia, kinezyterapia/ oraz poznanie naszych okolic.
Zaplanowano wycieczkę tematyczną ” Perły Ziemi Lubuskiej”- Łagów, Zamek Joanitów, Łagowski Park Krajobrazowy, Rezerwat „Buczyna Łagowska”, rejs statkiem po Jeziorze Trześniowskim. Zwiedzanie Zielonej Góry, wycieczkę tematyczną do fabryki czekolady oraz Parku Mużakowskiego, do Burg, gdzie skorzystają uczestnicy z basenów solankowych.
Dodatkowo zaplanowano zabawy i gry integracyjne, ognisko, dzień niemiecki, turniej boccia, konkursy tematyczne.
Katarzyna Szepelak- Haręzga

 

Mecz Piłki Nożnej „Uczniowie vs. Nauczyciele”

We wtorek 29 maja 2018 r. na szkolnym boisku odbył się mecz piłki nożnej przy udziale szkoły partnerskiej z Cottbus. Jak co roku, uczniowie zmierzyli się z nauczycielami. Wydarzenie współfinansowane jest przez Urząd Miasta Zielona Góra, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Upośledzonych TACY SAMI oraz Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

 

19 października 2017 roku odbyło się w naszej szkole drugie już „Spotkanie z językiem – Begegnung mit der Sprache”. Gościliśmy  uczniów ze Spreeschule Cottbus oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulechowie. Uczestnicy spotkania wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych oraz językowych, podczas których poznawali słownictwo związane ze sportem. Następne „Spotkanie z językiem” już w  przyszłym roku. 

Spotkanie zostało współfinansowane przez Miasto Zielona Góra, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Upośledzonych „Tacy Sami”.

Anna Bykowska

 


„Spotkanie na deser” /”Begegnung zum Dessert” – jest to tytuł nowej, dwujęzycznej, kolejnej już książki kucharskiej, którą stworzyli uczniowie klas I, II i III SZ wraz z uczniami z Cottbus. Namęczyli się przy tłumaczeniu przepisów, ale warto było 🙂

Książka jest współfinansowana przez PNWM, czyli Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

dsc02011 dsc02035

15424579_644193472418547_405295229_n12 października 2016 roku odbyło się w naszej szkole pierwsze „Spotkanie z językiem – Begegnung mit der Sprache”. Gościliśmy wówczas uczniów ze Spreeschule Cottbus oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulechowie. Uczestnicy spotkania wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych oraz językowych, podczas których jeszcze lepiej poznali język swojego sąsiada. Następne „Spotkanie z językiem” już w  przyszłym roku.

p1010930p1010946p1020042Spotkanie współfinansowane przez Miasto Zielona Góra, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Upośledzonych „Tacy Sami”.

Anna Bykowska

W ramach naszej współpracy ze szkołą partnerską w Cottbus, w dniach 24.06 – 1.07.2015 po raz kolejny spotkaliśmy się na obozie wymiany dla uczniów.  Tematem przewodnim był w tym roku „Sport i rekreacja dla niepełnosprawnych” a obóz odbył się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie. W ramach programu wymiany zrealizowano wiele zajęć i zabaw sportowych, takich jak:  boccia, nordic walking, tenis stołowy, wycieczka do kręgielni, ćwiczenia w wodzie, hipoterapia. Wieczorami odbywały się spotkania integracyjne, ogniska i dyskoteki.

ProgrammlogosProjekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa i Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży

W dniach 2 – 6  i 16 – 19 czerwca 2014 roku po raz kolejny zorganizowaliśmy polsko-niemieckie wymiany uczniów naszej szkoły z uczniami szkoły z miejscowości Olbersdorf. Tematem przewodnim spotkań były „Warsztaty twórcze”. Uczniowie rozwijali swoją sprawność manualną i umiejętność samodzielnego wykonywania przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych, takich jak etui na telefon komórkowy z filcu, biżuterię z kamieni półszlachetnych. Wzięli również udział  w odbywających się codziennie zajęciach hipoterapii, kinezyterapii i gimnastyki w wodzie. Odwiedzili także „Krainę Słodkości”, w której zapoznali się z procesem technologicznym wytwarzania cukierków i lizaków oraz samodzielnie wykonają ulubione słodycze. Zaplanowano również zwiedzanie zielonogórskiej Starówki i Palmiarni. Uczestnicy projektu odwiedzili także naszą szkołę. Wieczorami brali udział w zajęciach integracyjnych i wspólnych zabawach.

W projekcie brało udział dwudziestu uczniów naszej szkoły oraz dwudziestu ze szkoły z Olbersdorf.

Anna Bykowska, Renata Stelmaszczyk

 
proj unijne
Projekt współfinansowany jest ze środków Fundusz Małych Projektów Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” i Euroregionu Neisse e.V. w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013 i budżetu państwa