Otwarte działania twórcze

Otwarte Działania Twórcze to międzyszkolny projekt edukacyjno-wychowawczy realizowany od roku 2004 przez Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze przy wsparciu Stowarzyszenia „TACY SAMI”. Projekt skupia wokół siebie młodzież z różnych środowisk. Zaprosiliśmy do współpracy nauczycieli i młodzież
z zielonogórskich szkół: Zespołu Szkół Plastycznych, I Liceum Ogólnokształcącego, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7, Gimnazjum nr 1, Medycznego Studium Zawodowego, Zespołu Szkół Technicznych, Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W trakcie trzynastu edycji projektu zorganizowano cykle integracyjnych warsztatów plastycznych, happeningi w centrum miasta, wernisaże oraz atrakcyjne wycieczki. Myślą przewodnią Otwartych Działań Twórczych jest stworzenie grup integracyjnych z udziałem młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i zdobycie elementarnej wiedzy o kolejnym poznawanym kraju Unii Europejskiej. Celem działań projektowych jest promowanie postaw prospołecznych, umacnianie postaw tolerancji i otwartości wobec odmienności, kształtowanie postaw empatycznych i odruchu niesienia pomocy osobom potrzebującym. Staramy się przygotować środowisko lokalne na przyjęcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wyczulamy na ich problemy intelektualne i społeczne. Propagując w społeczeństwie wiedzę o niepełnosprawności intelektualnej przełamujemy bariery społeczne w postrzeganiu tych osób i sposobie nawiązania relacji z nimi. Z każdym rokiem zauważamy coraz większy wpływ naszych działań na środowisko lokalne. Nawiązujemy współpracę z coraz większą grupą przedstawicieli zielonogórskich fundacji, stowarzyszeń i placówek oświatowych. Dzięki wsparciu finansowemu, jakie pozyskujemy od PGNiG
na realizację zadań projektowych działania nasze oceniane są bardzo wysoko. Dzięki tym środkom formy i sposoby realizacji zadań są bardzo atrakcyjne dla uczestników. W każdym roku powstają barwne przepiękne wielkoformatowe prace, organizowane są atrakcyjne wycieczki dla uczniów biorących udział w wydarzeniu. Szczególnie bogate i kolorowe są happeningi, które w centrum miasta zapraszają do wspólnej zabawy coraz więcej mieszkańców Zielonej Góry. Zakończenie każdej edycji projektu świętujemy na wernisażach prezentujących dokonania i dokumentację fotograficzną barwnych spotkań integracyjnych.

Zdjęcia przedstawiają działania w trakcie integracyjnych warsztatów artystycznych w latach 2014-2015 i 2015- 2016. Inspiracją do działań były wybrane dzieła ekspresjonistów niemieckich, malarzy chorwackich oraz mądrości płynące z legend, przypowieści i baśni popularnych w tych krajach. W mieszanych grupach wspólnie tworzyli i bawili się uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze.

autor: Małgorzata Gattner