Bliżej lasu

Rok szkolny 2022/23

W ramach projektu „Bliżej lasu” każdego roku we wrześniu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczą w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. W tym roku oczyszczanie z nagromadzonych śmieci przeprowadziliśmy na terenach leśnych Koła Łowieckiego w Zawadzie. W naszych działaniach wsparł nas pan Tadeusz Pisarczyk, nadzorujący tereny, które sprzątamy.
W podziękowaniu za naszą aktywną postawę poczęstowani zostaliśmy pysznymi pieczonymi kiełbaskami i gorącą herbatą.

Rok szkolny 2019/20

W ramach projektu bliżej lasu zorganizowaliśmy zbiórkę żywności dla zwierząt dziko żyjących.

Oto zwycięscy …

Ogólnopolska akcja „sprzątanie świata”
Sprzątaliśmy tereny Koła Łowieckiego Dąb w Zawadzie z którym współpracujemy na co dzień.

ROK SZKOLNY 2018/19

X EDYCJA  OŻYWIĆ POLA – ROK GĘGAWY – WARSZAWA

Wyjazd do Warszawy na podsumowanie X edycji –  „Ożywić pola  – Rok Gęgawy”.

Zajęliśmy 10 miejsce na 135 szkół z całej Polski.

Mieliśmy możliwość  lecieć do Warszawy liniami LOT i zwiedzić naszą stolicę dzięki sponsorowi  – Kołu Łowieckiemu 'Dąb”.

 

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

ROK SZKOLNY 2017/18

 Witaj szkoło!!
Pierwsze porządki w Ogrodzie Sensorycznym Wrzesień 2017

    

WYJAZD MŁODZIEŻY DO ZAWADY

 PORZĄDKOWANIE  TERENU KOŁA ŁOWIECKIEGO „DĄB”

WRZESIEŃ 2017

Jak co roku uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Po raz kolejny młodzież naszej szkoły została poproszona przez myśliwych Koła Łowieckiego  „Dąb” o uporządkowanie ich  terenu  leśnego ze śmieci. Młodzież wyposażona w rękawiczki i specjalnie oznakowane worki wyruszyła w las. Już po kilku godzinach było widać efekty ich pracy. Wszystkie worki ze śmieciami zostały wywiezione z lasu autem  pana Tadeusza naszego opiekuna z Koła Łowieckiego.

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA

ZIELONA GÓRA WRZESIEŃ 2017

Mimo, że pogoda w tym roku nam nie dopisała, bo na dworze zimno jednak  uczniowie z wszystkich klas uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Teren który porządkowaliśmy to okolice naszej szkoły i Parku Piastowskiego. Efekty widać na zdjęciach.

 

POŻEGNANIE LATA OCHLA WRZESIEŃ 2017

Jak co roku, uczniowie klas zawodowych uczestniczą w warsztatach edukacyjno-ekologicznych w Ochli według projektu „Bliżej pracy”. To czas nie tylko na naukę ale również czas na zwiedzanie pięknej okolicy i tam znajdujących licznych stawów. Choć deszczowa pogoda nie  pozwoliła na spędzenie dłuższego czasu nad wodą i obserwację ptaków i zwierząt na stawach to jednak uczniowie choć przez chwilę chcieli się pożegnać z ptakami szykującymi się do odlotu.

WYCIECZKA DO CENTRUM PRZYRODNICZEGO ZIELONA GÓRA

WRZESIEŃ 2017

Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze istnieje od kilku lat. Jest to miejsce, gdzie nie można się nudzić. W Centrum Przyrodniczym znajduje się 34 stałe stanowiska oraz ekspozycje. Można między innymi poznać historię rozwoju i metody porozumiewania się, nadawania sygnałów, zrobić test na słuch oraz zobaczyć jak powstaje obraz wewnątrz oka. Naszym uczniom bardzo spodobała się też stała ekspozycja składająca się ze zwierząt dziko żyjących naszego regionu.

WYCIECZKA NA TERENY KOŁA ŁOWIECKIEGO „DĄB”

ZBIÓRKA KUKURYDZY LISTOPAD 2017

W listopadzie wybraliśmy się z uczniami  na zbiórkę kukurydzy na teren Koła Łowieckiego „Dąb” do Krępy w środek lasów nadodrzańskich. Praca którą wykonywaliśmy była bardzo trudna i ciężka. Ale po pracy humory dopisywały wszystkim uczniom. Grzejąc się  przy ognisku i  jedliśmy kiełbaski. Kukurydza którą zebraliśmy będzie przeznaczona dla zwierząt jako pokarm zimą.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

 

OŻYWIĆ POLA- PROGRAM AKTYWNEJ EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

ROK 2016/2017 – ROK GĘSI GĘGAWY

Działania związane z Rokiem Gęgawy zaczęliśmy bardzo pilnie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2016/2017. Na początek wytyczyliśmy tereny remiz, na których przez cały rok będziemy wykonywać różne prace.

Remiza numer 1 to ogród sensoryczny na terenie naszej szkoły. Uczniowie klasy zawodowej sadzą rośliny i warzywa, potem je pielęgnują i sprzedają na kiermaszu szkolnym. Opiekują się i dokarmiają ptaki mieszkające w okolicy naszej szkoły.

Remiza numer 2 to Ogród Botaniczny i mini ZOO. Uczniowie naszej szkoły regularnie porządkują trawniki, kwiaty. Opiekują się, pod kontrolą, zwierzętami w zagrodach.

Remiza numer 3 to teren wyznaczony przez Koło Łowieckie „ Dąb”, z którym współpracujemy już wiele lat.

gegawa2 

gegawa3

PORZĄDKOWANIE REMIZY NR 1 – WRZESIEŃ 2016

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z panią A. Dunajewską zaraz na początku września udali się do ogródka szkolnego, aby dokonać  tam pierwszych  prac porządkowych i zebrać pierwsze po wakacjach warzywa i owoce.

gegawa1

gegawa4

gegawa5

 

 

 

WYJAZD NA PORZĄDKOWANIE REMIZY W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA – ZAWADA -WRZESIEŃ 2016

We wrześniu zostaliśmy poproszeni przez Koło łowieckie „Dąb” do uporządkowania terenu Koła w ramach Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Do Zawady przyjechaliśmy wyposażeni w specjalne worki do segregacji śmieci oraz rękawiczki. W Zawadzie czekał na nas pan Tadeusz, który koordynował pracami. Po skończonej pracy wszystkie śmieci zostały przewiezione na miejsce odbioru ich  przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

gegawa2

 gegawa1

 gegawa10

gegawa11

 gegawa13

 

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA –

 ZIELONA GÓRA – WRZESIEŃ 2016

Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Teren, który porządkowaliśmy to okolice naszej szkoły.

gegawa8

gegawa7

gegawa12

gegawa14

gegawa15

gegawa6

WYJAZD NA ZBIÓR ŻOŁĘDZI – KRĘPA – WRZESIEŃ 2016

W ramach akcji dokarmiania zwierząt zimą gimnazjaliści naszej szkoły zbierali żołędzie w okolicach Krępy. Zebrane  worki zostały przekazane panu Tadeuszowi z Koła Łowieckiego „Dąb”.

gegawa17

gegawa18

gegawa19

gegawa16

gegawa20

 

 

POLA NADZIEI – WRZESIEŃ 2016

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, razem z opiekunami akcji panią K. Ławniczak i panią D. Kumor przyłączyli się do Międzynarodowej Kampanii na rzecz osób terminalnie chorych. Dnia 24 września 2016 roku odbyło się uroczyste sadzenie cebulek żonkili na terenie Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze. Do akcji włączyli się również rodzice.

    pola-nadziei2_resize

pola-nadziei1_resize

pola-nadzziei5_resize

pola-nadziei3_resize

 

pola-nadzziei4_resize

WYCIECZKA DO PŁAWNEJ DOLNEJ OBSERWACJA PTAKÓW – WRZESIEŃ 2016

Dnia 28 września 2016 roku odbyła się wycieczka do miejscowości Pławna Dolna. Członkowie Kółka Multimedialnego z Gimnazjum oraz ich starsi koledzy z klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy przenieśli się w czasie do średniowiecza. Wycieczka była również okazją do obserwacji w terenie ptaków dziko żyjących oraz odlatujących gęsi żyjących na pobliskich łąkach i zbiornikach wodnych. Do tego celu zabraliśmy ze sobą sprzęt taki  jak lornetki i lunety. Wszystkim bardzo się podobały zajęcia z ich wykorzystaniem. Wprawdzie nie napotkaliśmy wśród obserwowanych ptaków gęsi gęgawy, ale wszyscy dopytywali, kiedy i w jakie miejsce udamy się na następne stanowiska obserwacji. W drodze powrotnej widzieliśmy przelatujące klucze gęsi. Aż żal, że nie zdążyliśmy ich  z fotografować.

plawna5

 plawna4

 plawna2plawna3

plawa1

 

WYCIECZKA DO PARKU PIASTOWSKIEGO. – ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI –

PAŹDZIERNIK 2016

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji zbierania żołędzi w ramach dokarmiania zwierząt zimą. W miesiącu październik wybraliśmy się do pobliskiego Parku Piastowskiego, który słynie z bardzo starych dębów i buków. Uczniowie zebrali kilka worków żołędzi.

zoledzie2_resize

 

zoledzie6_resize

 

 zoledzie5_resize

zoledzie3_resize

UCZNIOWIE Z COTTBUS UCZĄ SIĘ O GĘGAWIE

12 października 2016 roku odbyło się w naszej szkole pierwsze „Spotkanie z językiem – Begegnung mit der Sprache”. Gościliśmy wówczas uczniów ze Spreeschule Cottbus oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulechowie. Uczestnicy spotkania wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych oraz językowych, podczas których jeszcze lepiej poznali język swojego sąsiada. Mocno musieli się napracować, aby poprawnie wymówić słowa: gęś, gęgawa, szuwary, trzciny, gałąź, wyściółka, lęgi, pisklęta, puch itp. Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze. Uczestnicy zapowiedzieli się już na kolejne spotkanie.

spotkanie-z-jezykiem6_resize

 

spotkanie-z-jezykiem7_resize

spotkanie-z-jezykiem1_resize

spotkanie-z-jezykiem2_resize

spotkanie-z-jezykiem4_resize

spotkanie-z-jezykiem5_resize

spotkanie-z-jezykiem3_resize

WYCIECZKA NA STAWY W OCHLI – PAŹDZIERNIK 2016

W Ochli znajduje się Muzeum Etnograficzne, gdzie na obszarze 13 ha zgromadzono i objęto ochroną ponad 60 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej, najstarszej w Polsce. Uczniowie klas zawodowych mieli okazję spędzić czas nie tylko na zajęciach edukacyjno-ekologicznych według projektu „Bliżej pracy”, ale również ciekawie spędzić czas na obserwacji w terenie licznych ptaków i zwierząt na stawach w Skansenie. Uczniowie szukali szykujących się do odlotu gęsi gęgawy oraz dzikich kaczek, które licznie odpoczywały na stawach. Zajęcia bardzo spodobały się uczniom, więc wrócimy tu wiosną na kolejne obserwacje w terenie.

ochla1_resize

ochla2_resize

ochla6_resize

ochla5_resize

ochla3_resize

 

JESIENNE PORZĄDKI W REMIZIE NR 2

OGRÓD BOTANICZNY –  PAŹDZIERNIK 2016

Temperatury coraz niższe, poranny szron stroi, do naszego Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze zima zbliża się nieuchronnie. Spadły kolorowe liście, które mogły jeszcze zdobić jesienny ogród. Czekało nas więc sporo pracy, a pogoda potrafiła być bardzo kapryśna. Korzystając zatem z dobrej pogody, uzbrojeni w ogrodnicze narzędzia ruszamy do pracy. Do zadań naszych uczniów  należało grabienie liści oraz przygotowanie roślin do zimy.

 

ogrod-bot2_resize

ogrod-bot1_resize

ogrod-bot3_resize

ogrod-bot4_resize

JESIENNE PORZĄDKOWANIE REMIZY NR 1

OGRÓD SENSORYCZNY

PAŹDZIERNIK 2016

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod opieką nauczycieli, wykonywali jesienne porządki w naszym ogródku sensorycznym. Usuwali przekwitłe kwiatostany, grabili suche liście z trawnika, wykopywali niezimujące w gruncie rośliny. Zabezpieczali przed zimą słomą, igliwiem i kartonami wrażliwe rośliny: róże, byliny. Pogoda i humory podczas prac dopisywały.

ogrod-sens8_resize


ogrod-sens9_resize

ogrod-snes6_resize

ogrod-snes7_resize

ogrod-sens3_resize

ogrod-sens4_resize

ogrod-sens5_resize

ogrod-sens1_resize

ogrod-sens2_resize

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY SADZĄ DRZEWA I KRZEWY

PAŹDZIERNIK 2016

W październiku br. odbyła się w naszej szkole impreza inaugurująca projekt edukacyjno – terapeutyczny „Zielone działania”. Uczniowie starszych klas mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej promującą firmę Villmorin. Młodsze klasy uczyły się rozpoznawać owoce i warzywa poprzez dotyk i smak, poznawały fazy rozwoju roślin oraz sprzęt ogrodniczy, który wykorzystuje się podczas prac w ogrodzie. Na koniec chętni uczniowie sadzili drzewa i krzewy na terenie naszej szkoły.

sadzenie-drzew4_resize

sadzenie-drzew3_resize

sadzenie-drzew2_resize

sadzenie-drzew8_resize

sadzenie-drzew6_resize

sadzenie-drzew5_resize

sadzenie-drzew11_resize

sadzenie-drzew9_resize

 

SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGÓW UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO – LISTOPAD 2016

Spotkanie z ornitologiem Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego było świetnym podsumowaniem wszystkich naszych działań od września do listopada 2016 roku, związanych z udziałem w konkursie ogólnopolskim „Rok gęgawy”. Pani ornitolog zaprezentowała pokaz multimedialny, z którego mogliśmy dużo dowiedzieć się o zachowaniach dzikich gęsi oraz gęgawy, przelotach oraz ich życiu. Mogliśmy wysłuchać ich śpiewy i nawoływania, co dla uczniów było nowym doświadczeniem. Widzieliśmy także sprzęty, którymi posługują się ornitolodzy w swojej pracy. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na spotkanie wiosną na obserwację gęsi gęgawy w jej naturalnym środowisku nad rzeką Odrą.

gesi1_resize

gesi2_resize

gesi5

gesi6_resize

gesi7

 

 

AKCJA „FAJNA SPRAWA-GĘŚ GĘGAWA” – SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

 LISTOPAD 2016

W listopadzie uczniowie Szkoły Podstawowej brali udział w akcji „Fajna sprawa – Gęś Gęgawa, czyli czytamy o Gęgawie  –  XI 2016”.  W poszczególnych klasach czytaliśmy książeczkę: „Mieszkam blisko lasu –  Gęgawa”. Uczniowie dowiadywali się wielu ciekawych rzeczy na temat życia i żywienia piskląt, migracji ptaków, a także zakładania gniazd przez gęgawy. Wszystkie dzieci bardzo się cieszyły z tych niezwykłych spotkań czytelniczych.

  

ges1_resize

ges2_resize

ges3_resize

ges4_resize

ges6_resize

ges7_resize  

SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM W OGRODZIE BOTANICZNYM – GRUDZIEŃ 2016

W grudniu nasi uczniowie zostali zaproszeni przez ornitologów Uniwersytetu Zielonogórskiego do Ogrodu Botanicznego i Mini Zoo w Zielonej Górze, gdzie mogli obserwować obrączkowanie ptaków zimujących w naszym mieście. Mieli okazję zobaczyć, jak  łapane są ptaki, przetrzymywane oraz obrączkowane. Praca ornitologa to również ważenie ptaków oraz sprawdzanie ogólnego stanu zdrowia. Nim ptaki zastały wypuszczone na wolność wszystkie informacje skrupulatnie zostały zapisane w dzienniku. Pani ornitolog pokazała również obrączki, które zakłada się gęsi gęgawie.


WYCIECZKA NA TERENY KOŁA ŁOWIECKIEGO „DĄB” CIGACICE – STYCZEŃ 2017

Zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnione Koło Łowieckie „ Dąb” w Zielonej Górze na wycieczkę do lasu, aby dokarmić zimą zwierzęta dziko żyjące. Przez kilka miesięcy zbieraliśmy żołędzie, kasztany i kukurydzę. Na wycieczkę zabraliśmy również ze sobą jabłka i ziemniaki. Myśliwy, pan Tadeusz nasz opiekun, pokazał nam gdzie chronią się w nocy i ukrywają podczas dnia zwierzęta mieszkające w lesie. Pasjonująca była również obserwacja śladów na śniegu. Okazało się, że baczny obserwator może bardzo dużo wyczytać ze śladów, jakie zwierzęta zostawiają w lesie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się drzewa „myjnie”, o które zwierzęta dokonują swojej codziennej toalety. Podczas wycieczki mogliśmy obserwować kilka zwierząt przez lornetki. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i kiełbaskami oraz gorącą herbatą.




 

GĘŚ GĘGAWA – ZAJĘCIA Z CERAMIKI MARZEC 2017

 

KONKURS PLASTYCZNY GĘŚ GĘGAWA DLA SP –

JUŻ ROZSTRZYGNIĘTY  

LUTY- MARZEC 2017

W miesiącu lutym ogłoszony został konkurs plastyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej. Tematyka konkursu to „Gęś Gęgawa”. Uczniowie mieli na wykonanie prac ponad miesiąc. Technika prac dowolna. Pod koniec marca z zebranych prac zorganizowaliśmy wystawę i wręczyliśmy nagrody. Konkurs plastyczny pozwolił dzieciom jeszcze bardziej poznać wygląd i zwyczaje gęsi  gęgawy. W ten sposób przygotowaliśmy się na wiosenny powrót gęsi.

 

PIERWSZE WIOSENNE PORZĄDKI W OGRODZIE SENSORYCZNYM –

REMIZA NR 1 – MARZEC 2017

Uczniowie naszej szkoły, pod czujną opieką wychowawców, po raz pierwszy w tym roku porządkowali po zimie szkolny ogród sensoryczny. Grabili, porządkowali grządki i posiali pierwsze warzywa i kwiaty.

WYKONANIE PRZEZ MŁODZIEŻ GIMNAZJALNĄ NA ZAJĘCIACH TECHNICZNYCH BUDEK DLA PTAKÓW

Jak co roku, na zajęciach z techniki, uczniowie z pomocą  nauczyciela wykonali budki dla ptaków. Wiosną zostały one zawieszane na terenie naszej szkoły i Parku Piastowskiego oraz w lesie na terenie Koła Łowieckiego „Dąb”.

 

POWITANIE WIOSNY NA TERENACH KOŁA ŁOWIECKIEGO „DĄB”

MARZEC 2017

Jak co roku, z okazji powitania wiosny, zorganizowany był wyjazd dla młodzieży z Gimnazjum i Szkoły Zawodowej. W tym roku na tę imprezę zaprosiło nas Koło Łowieckie „Dąb”, z którym współpracujemy od wielu lat.

Mieliśmy okazję posłuchać pani leśniczej z Leśnictwo Krępa, Nadleśnictwo Przytok, która zainteresowała młodzież różnymi historiami z życia lasu oraz wiedzą i  znajomością okolicznej przyrody.

 

SADZENIE LASU – 30 MARCA 2017

Wiosna zawitała w nasze regiony bardzo szybko. W tym roku na sadzenie lasu umówiliśmy się z panem leśniczym 30 marca. Sadziliśmy las po raz kolejny w miejscowości Ługowo. Posadziliśmy 4000 drzewek sosny na 40 arach. Młodzież ciężko pracowała pod opieką pana Pawła i Artura, leśniczych leśnictwa Racula, Nadleśnictwa Przytok. Panowie leśnicy opowiadali nam, że sadzone co roku przez naszą młodzież sadzonki różnych drzew zawsze dobrze się przyjmują. Mieliśmy również możliwość zobaczyć młody las zasadzony przez nas kilka lat wcześniej.


 

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA

– KWIECIEŃ 2017

Już po raz drugi w tym roku szkolnym nasza młodzież wzięła udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do tej akcji. Wyposażeni w odpowiednie worki i rękawice  sprzątali okolice szkoły.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „ GĘŚ GĘGAWA I  KOLEŻANKI”

MARZEC- MAJ 2017

W miesiącu marzec ogłoszony został konkurs fotograficzny pt. „ Gęś Gęgawa i  koleżanki” . Do akcji fotografowania ptaków włączyli się nie tylko uczniowie naszej szkoły, absolwenci ale również rodzice i pracownicy szkoły. Wykonane zdjęcia utworzyły piękną galerię. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Szkoły Zawodowej Klaudia Worońko, która zrobiła zdjęcie lecących gęsi,  powracających do nas na wiosnę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

 FESTYN SZKOLNY CZERWIEC 2017

PODSUMOWANIE WSPÓŁPRACY Z KOŁEM ŁOWIECKIM „DĄB”

Festyn szkolny rozpoczął się o godzinie 10.00 hejnałem zagranym na rogu przez pana myśliwego  z Koła łowieckiego „Dąb”. Festyn był też okazją do promowania wieloletniej naszej współpracy z Kołem łowieckim „Dąb”oraz ogólnopolskiego konkursu w którym bierzemy udział „Rok Gęgawy”

Ostatnie porządki przed wakacjami w Ogrodzie Sensorycznym –

remiza nr 1 czerwiec 2017 r.

 

———————-

—–————–—————–

 

ROK SZKOLNY 2015/16

Opiekun projektu: Małgorzata Bielec

Zbiórka kukurydzy – październik 2015

W październiku 2015 roku wybraliśmy się z uczniami na zbiórkę kukurydzy w Łężycy koło Zielonej Góry. Łężyca leży niedaleko rzeki Odra. Wędrówka przez pola z panem Tadeuszem – myśliwym i naszym opiekunem była też dobrą lekcją na poszukiwanie  bażantów oraz innych gatunków ptaków i zwierząt.  Praca, którą wykonywaliśmy była bardzo trudna i ciężka. Ale po pracy humory dopisywały wszystkim uczniom: grzejąc się  przy ognisku i jedząc kiełbaski. Kukurydza, którą zebraliśmy będzie przeznaczona dla zwierząt jako pokarm zimą.

 
 
kukurydza 42
 
 
 
kukurydza 12
 
kukurydza 22
 
 
kukurydza 32
 
 
 
 
 
 

Wycieczka do Wilkanowa  – hodowla bażantów i drobiu ozdobnego – listopad 2015 rok

W listopadzie wybraliśmy się do miejscowości Wilkanów, aby u pana Wiktora zobaczyć piękne bażanty oraz inne ptaki ozdobne. Pan Wiktor okazał się człowiekiem o wielkim sercu. Hodowlą zajmuje się od ponad 40 lat. Jeździ co roku na wystawy  w jego klatkach było wielu championów.

 
wilkanow 12
 
 
wilkanow 22
 
 
wilkanow 32
 
 
 
 
 
 
wilkanow 52
 

 

Powitanie wiosny – marzec 2016 rok

 
Dnia 21 marca 2016 r., w ramach  projektu „Bliżej lasu”, w czasie wycieczki z okazji powitania wiosny, wieszaliśmy budki lęgowe, przygotowane przez uczniów na lekcji techniki. Na powitanie wiosny zaprosiliśmy również panów myśliwych.
 
 
blizej lasu 12
 
powitanie wiosny 1
 
powitanie wiosny 2
 
powitanie wiosny 3
 

 

PIELĘGNACJA REMIZ ŚRÓDPOLNYCH ŁUGOWO – marzec 2016

Jak co roku, pod okiem pana leśniczego i pana myśliwego, pielęgnowaliśmy remizy śródpolne . W tym roku przygotowywaliśmy remizy dla bażantów, które licznie zamieszkują nasze lasy i pola.

 

remizy1

 

remizy2

 

remizy3

remizy4

 

Sadzenie lasu – kwiecień 2016 rok

 
Dnia 5 kwietnia 2016 r. braliśmy udział w corocznej akcji sadzenia lasu w Ługowie, we współpracy z leśnictwem Racula.
 
sadzenie lasu 1
 
sadzenie lasu 2
 
sadzenie lasu 3
 
sadzenie lasu 4
 
 
 
 
sadzenie lassu 7
 
sadzenie lasu 8
 
sadzenie lasu 9
 
 

 POLOWANIE NA BAŻANTY

ŚRODOWY OBIAD Z BAŻANTEM – MARZEC 2016

Koło Łowieckie „Dąb” a szczególnie nasz pan myśliwy- Tadeusz zadbał o naszą szkołą i upolował dla nas dwa bażanty. Uczniowie Szkoły Zawodowej o zawodzie kucharz, pod kontrolą nauczycieli zawodu przygotowali obiad. Na środową uroczystość zostali zaproszeni goście: przedstawiciel Koła Łowieckiego „Dąb”, pan leśniczy, pani Dyrektor, koordynatorzy projektu oraz klasa która zebrała największą ilość żołędzi i kasztanów w ramach dokarmiania zwierząt zimą. Przygotowany obiad składający się z dwóch dań i bardzo wszystkim smakował.

blizej lasu obiad

blizej lasu obiad 1

DBAMY O EKOLOGIĘ –  SPRZĄTANIE ŚWIATA

   Dwa razy w roku, w kwietniu i we wrześniu, wszyscy uczniowie naszej szkoły wspierają akcję Sprzątania Świata. Cały rok szkolny zbieramy i segregujemy makulaturę oraz baterie.

sprzatanie swiata1

sprzatanie swiata2

sprzatanie swiata3

sprzatanie swiata4

SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM  – PODSUMOWANIE PROJEKTU „ROK BAŻANTA” – maj 2016

ornitolog1

ornitolog2

PODSUMOWANIE IX EDYCJI „OŻYWIĆ POLA” – ROK BAŻANTA

Nasza szkoła została zaproszona na ogólnopolskie podsumowanie IX edycji „Ożywić  pola”- Rok bażanta, które odbyło się 21 czerwca 2016 roku w siedzibie SGGW w  Warszawie. Reprezentowali nas uczniowie:  Kacper Nowicki, Kasia Żadkiewicz, Klaudia Worońko, Martyna Molka, Michał Snopek wraz z opiekunem i koordynatorem działań panią  Małgosią Bielec.  Koło Łowieckie „Dąb” z Zielonej Góry  reprezentował pan  Tadeusz Pisarczyk.  Miłym zaskoczeniem było dostanie się do ścisłego finału konkursu. Otrzymaliśmy liczne nagrody, którymi pochwalimy się na apelu w nowym roku szkolnym.

Wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się do akcji bardzo dziękujemy!

Informujemy, że w roku szkolnym 2016/17 mamy „Rok gęgawy”.

finał-ożywić-pola 1

warszawa 2

warszawa

rok

fot.Wojciech Rachwal0081

 

———————————————————

………………………………………………………………………………………….

Rok szkolny 2014/15

Od 15 lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w ekologicznym projekcie „ Bliżej lasu”

Jednym z zadań tego projektu jest sadzenie lasu.

W 30 marca 2015 r. około 100 uczniów SP, Gimnazjum i PZ sadziło sosnę w Ługowie.

sadzenie lasu 6

BL1

BL2

BL3

Program aktywnej edukacji ekologicznej

„Ożywić pola – Rok bażanta”

KONKURS PLASTYCZNY „ROK BAŻANTA”

W kwietniu 2015 roku ogłosiliśmy konkurs plastyczny dla wszystkich zainteresowanych klas, które chcą wziąć udział w programie Rok Bażanta. Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Konkurs trwał do czerwca 2015 roku. Wszyscy mieli dość czasu aby zrobić  wymarzony plakat na konkurs. Konkurs zakończył  się wystawą podczas festynu szkolnego. Zostały wręczone również nagrody dla ciekawych prac a sponsorem nagród było Koło Łowieckie „Dąb” z Zielonej Góry.

20150423_091321_resize

 

20150423_091337_resize

 

20150423_091352_resize

 

BIEG O PUCHAR BAŻANTA –KURKA I KOGUCIK – czerwiec 2016

      Co roku w naszej szkole organizowany jest impreza  ekologiczna, a temat nadaje jej udział naszej szkoły w Programie aktywnej edukacji ekologicznej „ Łowcy Polskiego”. W tym roku szkolnym był to Bieg o Puchar Bażanta, a tematem imprezy jak mówi sama nazwa była rodzina bażantów. Od wielu lat uczniowie rywalizują w dwóch grupach sprawnościowych o zdobycie Pucharu. Biorą udział w zabawach ruchowych, zmaganiach sportowych , konkursach plastycznych. Impreza jest sportową rozrywką dla młodzieży naszej szkoły. Jej celem jest propagowanie i rozwój sprawności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz forma  nauki spędzania czasu wolnego. Impreza ta również propaguje działania ekologiczne i zdrowotne. W pierwszej kolejności uczniowie gimnazjum mieli przygotować plakaty na których miały znaleźć się podstawowe informacje o bażantach i je zaprezentować. Prezentacja była oceniana na punkty, które otrzymywała klasa. Następnie uczniowie po prezentacji plakatów zostali podzieleni na dwie grupy: „KUREK i KOGUCIKÓW „.

Grupa I „ Kurek” udała się na prezentacje multimedialną o życiu bażantów w Polsce. Prezentacje przygotował pan Oskar nauczyciel matematyki. Zagadki ekologiczne i sprawdzające wiedzę o bażantach i innych ptakach żyjących w Polsce przygotował uczniom pan myśliwy Tadeusz.

Grupa II „ Kogucików” udała się na sprawdzian sprawności fizycznej. Były rzuty woreczkami, strzały na bramkę, slalom, rzuty do kosza. Za sprawne wykonanie zadań uczniowie otrzymywali kolejne punkty. Kiedy konkurencje sportowe zostały wykonane przez wszystkich uczniów, a punkty zostały przydzielone nastąpiła zmiana grup. Najbardziej punktowaną konkurencją w tym dniu był Sztafetowy Bieg o Puchar Bażanta. Po Sztafetowym Biegu o Puchar Bażanta i zliczeniu wszystkich punktów nastąpił czas wręczenia Pucharów zwycięzcom.

20150618_091047_resize

20150618_091515_resize

20150618_092239_resize

20150618_092758_resize

20150618_120249_resize

 

FESTYN „Dzieci – dzieciom” – CZERWIEC 2015

Festyn z okazji Dnia Dziecka rozpoczął się o godzinie 10.00 hejnałem zagranym na rogu przez pana myśliwego z Koła łowieckiego „Dąb”. Był on też okazją do promowania naszej współpracy z Kołem Łowieckim „Dąb”. Wykonane przez dzieci naszej szkoły kolczyki z prawdziwych piór bażantów cieszyły się dużą popularnością.

20150613_104013_resize

20150613_094628_resize

20150613_094646_resize

 

20150613_102449_resize