Adoptuj Statek

Zakończenie projektu „ Adopt a Ship-Adoptuj Statek” 2018/2019

We wtorek 13 maja 2019r. o godzinie 11.00 odbyło się spotkanie z kapitanem Markiem Kasjaniukiem i chiefem Franciszkiem Pietrasem ze statku m/v Narwa dla klas : I-III,IV-VI i VII-VIII SP. Tym razem na żywo panowie oficerowie opowiadali o swojej pracy, przygodach na morzu i o naszym adoptowanym statku m/v Narwa.

******************************

„ADOPTUJ STATEK” – WYCIECZKA DO SZCZECINA

 W piątek 15.03. 2019 r. w ramach projektu „Adoptuj Statek”
        uczniowie klas: IV- VI SP, VII- VIII SP, 3 Gim, BS I stopnia wyjeżdżają na wycieczkę do Szczecina .Wycieczka do Szczecina
foto reportaż.
Ogólnoświatowy program
„Adoptuj Statek” (Adopt a Ship)***********************

Podsumowanie I edycji.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w ogólnoświatowym programie „Adoptuj Statek” (Adopt a Ship)

Jest to już druga odsłona wspomnianego programu z udziałem naszych dzieci i nauczycieli.

Słów kilka na temat genezy i założeń programu:

„Program ten powstał na Cyprze i doczekał się polskiej edycji – ”Adopt a ship Polska – Adoptuj Statek”

Idea jest wspólna – chodzi nam o popularyzacje pracy marynarzy. Tych ,którzy są odpowiedzialni za przewóz 90% wszystkich “rzeczy” na tym świecie, a których nie widać i nie słychać, chyba, że coś “źle pójdzie”.

 Postanowiliśmy, że najlepiej jest chyba zacząć “od podstaw” i z popularyzacją pracy marynarzy dotrzeć najpierw do dzieci ,a następnie do …rodziców i nauczycieli.

 W ramach projektu uczniowie prowadzą korespondencję mailową z kapitanem wybranego statku –  okazało się, że marynarzom ten pomysł też się bardzo podoba, gdyż tak na prawdę nikt ich nigdy nie pyta “Co tam u Was”. Często też nasze wyobrażenie o pracy marynarza nie do końca odpowiada rzeczywistości. Marynarze więc bardzo chętnie odpowiadają na zadawane  przez uczestników pytania, a tym samym wyjaśniają im trudy pracy na morzu.

Jak już wspomniano,  jest to już druga edycja programu w naszej szkole.

Pierwsza zaistniała w naszych głowach i sercach tak głęboko, że nie wyobrażaliśmy sobie dalszej egzystencji programu bez naszego udziału.

W pierwszej edycji brały udział klasy I-III SP z wychowawcą p. Elżbietą Nowakowską.

Drugiej edycji przewodniczy klasa IV-VI SP z wychowawcą p. Anną Bykowską.

Zaadoptowany statek nosi nazwę NARWA i jest własnością firmy Reederei Strahlmann

Kapitanem m/v Narwa jest Pan Kapitan Marek.

Dzięki niemu i jego załodze tajniki pracy marynarzy stały nam się dużo bliższe. Dowiedzieliśmy się także, że oprócz mostka na statku istnieje cos takiego, jak maszynownia, dzięki której statek płynie do przodu (i do tyłu, jak trzeba). Najważniejszą częścią statku jest ładownia, w której przewożone są towary.

Ale najważniejsze jest oczywiście to, aby każdy z marynarzy wrócił szczęśliwie do domu.

Statek pływa po całym świecie, odwiedza różne porty, „ściera” się z różna kulturą. To wszystko było nam kiedyś bardzo obce, teraz powoli odkrywamy wiele ciekawych morskich tajemnic i opowieści.

Zapraszamy do wspólnego zgłębiania tej wiedzy, zapraszamy do wirtualnego przeniesienia Zielonej Góry nad morze. Zapraszamy na wspólne chwile z Narwą i Kapitanem Markiem.

                                         Opracowały Katarzyna Maksymiak i Anna Bykowska

Więcej zdjęć w albumie na Facebook TUTAJ.

Galeria zdjęć z podsumowania. KLIKNIJ